Niedobory witaminy K2

Niedobory witaminy K2

Niedobór witaminy K2 zmniejsza poziom protrombiny i innych czynników krzepnięcia krwi zależnych od witaminy K2, powodując zaburzenia krzepnięcia i potencjalnie krwawienie. Na całym świecie niedobór witaminy K2 może powodować wzrost zachorowalności i umieralności w dzieciństwie. Jak widać zwłaszcza dla małych dzieci – witamina K2 jest kluczowa. W przypadku jej braku medycyna mitochondrialna zaleca substancje mitochondrialne.

Niebezpieczeństwo dla małych dzieci

Niedobór witaminy K2 powoduje chorobę krwotoczną noworodka, która zwykle objawia się w 1. – 7. dniu po urodzeniu. U takich noworodków uraz porodowy może powodować krwotok śródczaszkowy i krwawienie.

Późna postać tej choroby może wystąpić u niemowląt w wieku od 2 do 12 tygodni, zwykle karmionych piersią i nieotrzymujących suplementów witaminy K2. Jeśli matka przyjmowała leki przeciwdrgawkowe z grupy fenytoin, leki przeciwzakrzepowe z kumaryny lub antybiotyki cefalosporynowe, ryzyko wystąpienia krwotoku choroba się nasila. U zdrowych osób dorosłych niedobór witaminy K2 występuje rzadko, ponieważ witamina K2 jest szeroko rozpowszechniona w zielonych warzywach, a nienaruszone bakterie jelitowe syntezują menachinony.

Powody niedoboru witaminy K2

Noworodki są podatne na niedobór witaminy K2, ponieważ:

  • łożysko stosunkowo słabo przenika lipidy i witaminę K2;
  • synteza protrombiny we wciąż niedojrzałej wątrobie jest niedoskonała;
  • w mleku matki niska zawartość witaminy K2 wynosi około 2,5g / l (mleko krowie zawiera 5000g / l);
  • jelita noworodków są sterylne przez pierwsze kilka dni życia;
  • u dorosłych może wystąpić niedobór witaminy K2;
  • zespół złego wchłaniania tłuszczu (np. z powodu niedrożności dróg żółciowych, zespołu złego wchłaniania, mukowiscydozy lub resekcji jelita cienkiego).